szukaj:
Menu
Strona główna
O nas
Wiadomości
Galeria
Spotkanie świąteczne
Linki
Kontakt
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 2
W środe WARD

W srode 18.04.12r obchodzimy SWIATOWY DZIEN KROTKOFALARSTWA z okazji rocznicy powołania IARU 18.04.1925r 

wiecej poniżej:Od kilkunastu lat dzień 18 kwietnia obchodzony jest jako święto krótkofalowców całego świata (World Amateur Radio Day). Celem jest upamiętnienie założenia Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), które miało miejsce 18 kwietnia 1925 r. Na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia, co roku odbywają się różnego rodzaju specjalne imprezy radiooperatorskie mające przybliżyć problematykę amatorskiego radia.
Dla upamiętnienia wystrzelenia w kosmos pierwszego amatorskiego satelity radiokomunikacyjnego OSCAR-1 w dniu 12 grudnia 1961 roku oraz uruchomienie kolejnego, OSCAR-2 w dniu 2 czerwca 1962 roku, Międzynarodowa Unia Radioamatorska zdecydowała, że hasłem tegorocznych obchodów powołania IARU jest:
50 lat satelitów amatorskich w kosmosie
Redakcja Magazynu Krótkofalowców przy ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Krótkofalowców od kilkunastu lat wydaje pamiątkowy dyplom WARD Award oraz jest organizatorem krajowych zawodów WARD Contest. Ich tegoroczna edycja będzie miała miejsce w środę 18 kwietnia 2012 roku w godzinach od 15.00 UTC do 15.59 UTC. Regulaminy obu tych akcji publikujemy w bieżącym wydaniu MK QTC, a także na specjalistycznym portalu PGA-ZAWODY.

W tym roku uruchomiona także będzie specjalna radiostacja o znaku wywoławczym HF87IARU, której praca na pasmach HF przypomni o powołaniu IARU.

18 kwietnia 2012 roku to święto każdego krótkofalowca, który ma poczucie przynależności do tej niezwykłej społeczności. Nie tylko jednak poprzez samo posiadanie licencji radioamatorskiej! Bo przecież aby być krótkofalowcem trzeba mieć w sobie coś więcej. Definiuje to Kodeks Krótkofalowca i zasady ham spiritu wypracowane przez dwa pokolenia entuzjastów radia. Warto je znać i przede wszystkim przestrzegać. Dopiero wtedy można samego siebie zakwalifikować do tej grupy hobbystów.
Dobrym sprawdzianem przynależności SP-HAMs do rzeszy pasjonatów amatorskiego radia będzie udział w projekcie WARD-2012 mającym na celu upamiętnienie dnia, w którym społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w IARU – Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej. Było to wydarzenie dające wkrótce początek krótkofalarstwu bez granic.
Uczcijmy Światowy Dzień Krótkofalowca wspólnym świętowaniem. Pewną symboliczną może okazją będzie udział w krajowych zawodach WARD Contest. Nie powinno w nich zabraknąć żadnego pasjonata amatorskiego radia.
Regulamin zawodów:
http://pga-zawody.eham.pl/articles.php?article_id=13
Regulamin dyplomu:

http://suchacz.eu/articles.php?article_id=42

CZY NALEZYSZ DO WSPOLNOTY KROTKOFALOWCOW ?

Niektórzy, zwłaszcza młodzi krótkofalowcy, ale nie tylko, nie rozumieją istoty wspólnego skoordynowanego działania poprzez zrzeszanie organizacji krajowych w IARU. Niektórzy z nich sądzą, że pasma na których pracujemy zostały nam krótkofalowcom dane przez "dobrego wujka". Niestety nic bardziej absurdalnego nie można by o tym powiedzieć. Prawda jest taka, że nasze pasma użytkujemy dzięki ciągłym zabiegom dyplomatycznym i merytorycznym prowadzonym przez przedstawicieli IARU i jego obecnych 3. Regionów na forum międzynarodowym głównie w ITU. Prowadzenie tego wszystkiego kosztuje, nas na szczeblu krajowym, IARU na międzynarodowym. Dla skuteczności naszych działań niezbędna jest przynależność do IARU wszystkich stowarzyszeń krajowych i jak największe kwoty wpływające tytułu składek, a w nich większości krótkofalowców. Bez jedności i powszechności członkostwa w PZK, a poprzez to w IARU nie będzie rozwoju, a niektóre pasma mogą zostać nam zabrane lub staną się nieprzydatne dla amatorskich łączności przez rozwijające się super technologie cyfrowe i automatyzację przesyłu danych.
Pamiętajcie: z tym walczymy. Bez Waszego wsparcia walka ta skazana będzie na przegraną.
Na zakończenie pozwolę sobie zacytować wypowiedź Wojciecha Nietykszy SP5FM Członka Honorowego PZK, który większość swojego życia poświęcił na działalność w IARU:
"Prawa ekonomiczne są nieubłagane. Koszty działania organizacji dzielą się na stałe (niezależnie od liczby członków) oraz zmienne, nieliniowo proporcjonalne do liczby. Nieliniowo, bo im więcej członków, tym mniejszy koszt obsługi „na głowę”. Ok. 10 000 członków, to próg, po którym ekonomicznie ujemne sprzężenie zwrotne przekształca się w dodatnie i stowarzyszenie może zapewnić członkom dużo wyższą jakość obsługi przy znacznie niższej składce.
Korzystasz z częstotliwości wywalczonych przez tych, którzy przez dziesięciolecia poświęcali na to setki i tysiące godzin pracy społecznej. Tylko w ubiegłym ćwierćwieczu (1975-2000) to pasma 136 kHz, 1.8, 7, 10, 18, 24, 50, 144, 430, 1300, 2300, 3400 MHz i wyżej. Chcesz się obronić przed rosnącym poziomem zakłóceń radioelektrycznych czy ograniczeniami Twojego prawa do założenia sobie nowej anteny? Jeśli aktywnością i składką nie wspierasz PZK, a tym samym IARU i całej społeczności światowej, dramatycznie zwiększasz obciążenie Twoich koleżanek i kolegów, którzy wiosłują za siebie i za Ciebie. (...)
Twoje lokalne antagonizmy nikogo nie obchodzą, ale o swoje prawa będziesz mógł skutecznie zabiegać tylko poprzez mówiącą jednym głosem zintegrowaną społeczność. Trudno budowlę wyremontować i zmodernizować wyłącznie od zewnątrz, trzeba być w środku. Odnosi się to do PZK i IARU na równi z UE"

Piotr SP2JMR prezes PZK

na podst, 

http://pzk.org.pl/news.php?readmore=2262


sp9mdy | 15.04.2012 comment.php?what=news&id=1143 |
Kalendarz
Lipiec
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Ankieta
Jak Ci się podoba nowa strona SP9KJU
jest super!
dobra
przejdzie
marnie

[wyniki | ankiety]
© 2008 SP9KJU. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.009 | powered by jPORTAL 2 & UserPatch